spektakl dla dzieciKatarynka opowieści

„Katarynka opowieści” to kameralny spektakl o potrzebie opowiadania i przekazywania opowieści z pokolenia na pokolenie, a przez to budowania uniwersalnej, symbolicznej warstwy dla zdarzeń i naszych doświadczeń. W końcu „Katarynka opowieści” to interaktywne widowisko dla małych i dużych, w którym każdy znajdzie drobną rolę do odegrania.

Pomysł i wykonanie: Monika Tomczyk, Luiza Łuszcz-Kujawiak
Opracowanie plastyczne: Beata Tomczyk
realizacja techniczna: Robert Kujawiak

Wędrowni opowiadacze legend, przemierzając dzisiaj ulice jak niegdyś średniowieczni rybałci, zachęcają do zatrzymania się w drodze i zapoznania z opowieściami o zalotnych pannach, dzielnych rycerzach, zmyślnych rzemieślnikach czy baśniowych mieszkańcach rzek i lasów. Stary wózek-katarynka pełen jest niespodzianek i łatwo przekształca się w scenę, na której bohaterowie przeżyją niejedną przygodę, przywołując trochę zapomniany świat legend. Na pozór przypadkowe elementy stają się znakami teatralnymi, które w jednej chwili pozwalają zamienić uliczne podwórko w las z płynącą przezeń rzeką czy gwarny rynek miejski. Z różnych zakamarków katarynki pojawiają się postaci, ożywają przedmioty. Narratorki czerpią z różnych stylistyk, łącząc elementy ulicznej komedii ludowej, comedia dell’ate czy mimu, grając zarówno w żywym planie jak i z lalkami.

Spektakl powstał w ramach Akademii Teatru Alternatywnego jako prezent dla mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego i swoją premierę miał podczas „Festiwalu Teatralnego Mezalians – w parze ze sztuką” w Kamieńcu Ząbkowickim organizowanym w ramach Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 przez ATA. Ponadto prezentowany był m.in. na Festiwalu Sztuk Przeróżnych Cyrki Nowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, na Ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej WEJRZENIA w Maszewie czy festiwalu Teatr na Ugorze w Jastrzębiu.